środa, 23 marca 2011

Kazanie na górze po raz drugi

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Drugim krokiem do nieba jest żal za grzechy, a co za tym idzie postanowienie poprawy. Po uświadomieniu sobie własnych słabości, musimy szczerze za nie żałować. Bóg wie, że nie zawsze będzie nam wychodzić i często ulegniemy szatanowi i zgrzeszymy. Bóg jednak nam to przebaczy. Jednak my musimy chcieć się stale poprawiać. Ktoś może powiedzieć: zgrzeszę, Bóg mi przebaczy. NIE! Nic bardziej mylnego: kto bowiem grzeszy zuchwale w nadziei miłosierdzia - nie tylko ciężko grzeszy, ale zamyka sobie drogę do zbawienia 


Prośmy Boga i siłę do żałowania, poprawiania się i przezwyciężania pokus.


Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Następnie musimy zdać sobie sprawę z własnej nicości względem Boga. Musimy poczuć, że w rzeczywistości, chociaż mamy wszystko, nie mamy niczego. Czym się mamy pysznić, skoro nie mamy niczego. Zostaje nam tylko On. Zdajmy sobie sprawę z tego, że jesteśmy niczym.


Prośmy Boga o to, abyśmy nie pysznili się.


Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
W PŚ sprawiedliwy oznacza doskonały. Bóg chce, abyśmy się starali się być doskonałymi na tyle, na ile potrafimy. Chce, abyśmy dążyli do świętości. Bóg docenia nasze starania i z całą pewnością nam je wynagrodzi. 


Prośmy Boga o chęci.


Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Czy ty jesteś miłosierny? Czy przebaczasz swoim braciom? Czy im pomagasz?
Miłosierdzie. Tym słowem bardzo manipulować. Jednak, czym jest prawdziwe miłosierdzie? Miłosierdzie, jak sama nazwa wskazuje, jest postępowanie wobec bliźnich z miłością. Bardzo często jesteśmy mściwi, denerwujemy się, krzyczymy. To jednak przeczy miłości. Przez to odsuwamy się od Boga, który przecież jest samą miłością.


Prośmy Boga, aby dał nam siły do postępowania zgodnie z miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest, nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego, nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą, wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje [por. 1Kor, 13,4-8].


W związku z tym
MÓDLMY SIĘ

Ciąg dalszy później

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz